Безкоштовний хостинг uCoz
Радi вітати Вас на сайті Правожовтневської ЗОШ І-ІІІ ступенів "Вчити — значить вселяти надію.Навчити людину бути щасливою — не можна, але виховати її так, щоб вона була щасливою, можна.Учитель не той, хто вчить, а той, у кого вчаться.З усіх утрат втрата часу найтяжча.Щасливий, хто мав змогу знайти щасливе життя. Але щасливіший той, хто вміє ним користуватись.Тоді лише пізнається цінність часу, коли він втрачений."

Календарі свят

Афоризми

Вчителям

Главная » Статьи » Розвиток освіти в селі Право Жовтня

В категории материалов: 1

Сортировать по: Даті · Назві · Рейтингу · Коментарям · Переглядам
                                                                                                                                    Розвиток освіти в селі Право Жовтня

Серед безкраїх ланів Згурівщини розкинулось наше рідне село Право Жовтня. Порівняно з іншими населеними пунктами воно молоде, народжене революцією.

Коли у 1925-1926 роках проходило загальне землевпорядкування, чимало жителів Лизогубової слободи вирішили переселитись на колишні поміщицькі землі. Одержавши наділи, новосели навесні почали споруджувати оселі. Згодом люди дали назву селу – Право Жовтня.

В цей час в Україні, де значна частина населення не вміла читати й писати, успішний економічний розвиток, спорудження потужної промисловості, піднесення інших  галузей господарства були неможливі без ліквідації неписьменності. У 1930 році в Україні на курсах, у гуртках і школах лікнепу навчалося 1,6 млн. дорослих.

Створюючи для підростаючого покоління умови оволодіння грамотою держава ставила за мету підготувати його до кваліфікованої праці. Причому школу розглядали як одну з найважливіших  ідеологічних інституцій, покликаних забезпечити виховання мільйонів школярів у дусі відданості більшовицькій партії, комуністичним ідеалам. В Україні розпочалася масова кампанія під назвою „всенародний похід за загальне навчання („всеобуч”). 25 липня 1930 року ЦК ВКП(б) прийняв постанову „Про загальне обов’язкове навчання”. Цією постановою було започатковано обов’язкове чотирикласне початкове навчання.

З розповідей односельців саме в 30 році в розкуркуленій хаті виселеного куркуля Сороки була заснована початкова чотирикласна школа. Навчання проводилось також і в хатах Забережньої Ганни Потапівни, Шевченка Аркадія Карповича.

В пам’яті жителів цих  років лишилися імена небагатьох учителів, що працювали в цих школа. Це такі як Очколяс Галина Яківна, Ситник Іларіон Петрович, Лихо Павло Сидорович.

У сільській місцевості шкільна мережа розширювалася повільніше ніж  у місті. У 1933/34 навчальному році, на який припали голодомор, масові міграції селян у міста, виселення у віддалені „райони” куркулів і підкуркульників з членами їх сімей. У наступні роки становище вдалося нормалізувати, наприкінці другої п’ятирічки в Україні було завершено перехід до обов’язкового початкового, а в містах – до загального семирічного навчання. Визрівали передумови для переходу до загальної середньої освіти в місті й семирічної – у сільській місцевості.

З цією метою жителі села Право Жовтня стали задумуватись над будівництвом школи.

Але в мирне життя ввірвалася війна. Вона руйнувала матеріальні основи культури. Особливо згубно відбилася війна на народній освіті. В умовах окупації тисячі шкільних приміщень було спалено, пограбовано, перетворено на склади, госпіталі, казарми. Гітлерівці не мали наміру їх відбудовувати.

Налагодження шкільної справи після вигнання гітлерівців наштовхувалося на величезні труднощі. Не було наочних посібників, лабораторних приладів, зошитів, підручників, карт, класних дощок. Десятки тисяч учителів воювали на фронтах.

На кінець 1943/44 навчального року в семирічних і середніх школах навчалося лише 1,77 млн. учнів, тобто менше третини дітей шкільного віку. Багато дітей втратили батьків, мільйони стали напівсиротами, матері яких не могли їм забезпечити навіть мінімум необхідного для нормального навчання.

Постало завдання в стислі роки відбудувати школи й охопити навчанням усіх дітей шкільного віку.

І тому, не маючи будівельних матеріалів, жителі села вирішують – школа в селі буде!

Розвиток освіти в селі Право Жовтня | Переглядів: 1231 | Додав: pravogovtnya | Дата: 2012-02-27 | Коментарі (0)

Годинник сайту

Календарі