Радi вітати Вас на сайті Правожовтневської ЗОШ І-ІІІ ступенів "Вчити — значить вселяти надію.Навчити людину бути щасливою — не можна, але виховати її так, щоб вона була щасливою, можна.Учитель не той, хто вчить, а той, у кого вчаться.З усіх утрат втрата часу найтяжча.Щасливий, хто мав змогу знайти щасливе життя. Але щасливіший той, хто вміє ним користуватись.Тоді лише пізнається цінність часу, коли він втрачений."

Календарі свят

Афоризми

Вчителям

Главная » Статьи » Історія села Право Жовтня

Історія села Право Жовтня

Порівняно з іншими  в районі населеними пунктами с. Право Жовтня молоде. Воно, так би мовити народжене революцією.

Коли в 1925-1926 роках проходило загальне землевпорядкування чимало жителів Лизогубової Слободи вирішили переселитися на колишні поміщицькі землі. Одержавши наділи, новосели навесні 1928 року почали споруджувати оселі.

Це були брати Василь та Микола Головані, інші селяни. Невдовзі над річкою Оржицею з’явився Слобідський Виселок. Згодом, на сході, люди дали назву селу Право Жовтня. Бо й, справді, право на свої земельні наділи переселенці одержали внаслідок Жовтневої революції 1917 року.

Навесні 1930 року в Лизогубовій Слободі почалася масова колективізація. Хто не хотів вступати  в колгосп, того виселяли геть з села. Господарство очолив Яків Харченко.

У 1933 році в селі Право Жовтня створено колгосп ім.. Дзержинського. Головою правління обрано Івана Довгопола. Потім цю посаду обіймали Макіян Забережний, Герасим Каліберда,  Іван Гета та інші.

Село Право Жовтня входило до Лизогубовослобідської сільської ради.

У 1930 році було відкрито школу.

До Великої Вітчизняної війни село нараховувало 150 дворів. У боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками брали участь і мешканці с. Право Жовтня. Чимало з них виявило неабияку мужність, не один десяток чоловіків полягло на фронтах війни.

У повоєнні роки розпочалося відродження села, колгоспу. На плечі людей ліг важкий тягар. Бракувало механізаторів. Щоб вирішити цю проблему, правління направило на курси механізаторів молодь. Серед трактористів були і дівчата Ганна Головата та Анастасія Головань.

Наприкінці 1958 року до провожовтневського колгоспу   увійшли також і села Горбачівка  і Пайки.  В житті сільських трудівників сталося чимало змін. Було споруджено цегляні корівники і свинарники, на фермі почав діяти водогін. На ланах з’явилися трактори, які належали вже колгоспу, а не МТС.

У 1965 році в оселях мешканців села вже спалахнули електричні лампочки. В центрі села виріс новий клуб, замість старого, який було в повоєнні роки з глини і соломи. Зведено нову школу (1964 рік).

У 60-х роках кількість працездатного населення почала зменшуватись. Молодь, шукаючи легкого хліба, втікала від сільської буденщини, нудьги, тяжкої праці  і побутової невлаштованості до  міст.

Цей процес тривав і в 70-і роки. Колгосп почав занепадати і в 1973 році його разом з колгоспом „Росія” (с. Жовтневе) було об’єднано в одне господарство – колгосп „Росія”. Його очолив Іван Нахаєнко.

Колгосп нараховував 500 працюючих. Незважаючи на зміну керівників, господарство не могло похвалитися відчутними здобутками у виробництві сільськогосподарської продукції.

Після аварії на Чорнобильській АЕС  у 1986 році в селі Право Жовтня протягом липня і серпня 1986 року збудовано 205 будинків садибного типу, Фельдшерсько-акушерський пункт, дитячий садок, магазини, лазню, відділення зв’язку, їдальню тощо. Восени цього року в село прибули переселенці з зони радіаційного забруднення – колишні жителі села Іллінців Чорнобильського району. Розпочав свою виробничу діяльність колгосп „ХХ партз’їзд”, який очолив Василь Мойса. Згодом у Право Жовтня почало  діяти колективне сільськогосподарське підприємство „Зоря”.

15 серпня 1994 року було запалено голубий газовий вогник в селі Право Жовтня.

9 травня 1996 року змонтовано і відкрито обеліск Слави загиблим воїнам-одночельчанам с Право-Жовтня та с. Іллінці.

Категория: Історія села Право Жовтня | Добавил: pravogovtnya (2012-02-27)
Просмотров: 1107 | Рейтинг: 0.0/0
Ім`я *: